top of page

Inspirationshelg tillsammans med Klubb Team LeWa Sport i Motala!
Under veckan och helgen besökte vi Klubb Team LeWa Sport för en inspirations- och utbildningshelg. Helgen bestod av både praktisk och teoretisk utbildning för klubbens ungdomar och ledare, som tillsammans ville utveckla och öka sin kunskap om träningsplanering, återhämtning och simteknik. Målet med utbildningen var att skapa kunskaper kring träningsplanering för att starta ett strategiskt arbete i klubben där tränarteamet ska samverka för att skapa gemensamma- och individuella planeringar för klubbens medlemmar. Förutom detta dök vi ner i bassängen för ett pass med simteknik och även ett pass med inspirerande rörlighetsträning fanns på schemat. Helgen avslutades med en Try Triathlon där medlemmar i alla åldrar tillsammans med projektledare Maja fick köra en prova på triathlon.Vill du och din förening också vidareutbilda er eller öka er kunskap inom träning och triathlon för barn och unga? Hör av er till mig på mejl eller telefon: lina.hornback@svensktriathlon.org

eller 073 233 10 16.


Tillsammans gör vi Svensk Triathlon till världens bästa!

Senaste inlägg

Visa alla

Комментарии


bottom of page